Wózek dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie

 

Zakup wózka to poważna sprawa. Nasza pociecha spędza w wózku dużo czasu, a jeśli chcemy, by maluch był spokojny i zadowolony, musimy wybrać wygodny wózek. Szczególnie uważnie wybierajmy kolejny pojazd dla dziecka. Wózki spacerowe różnią się wyglądam, przeznaczaniem, wagą, a każdy z nich ma wady i zalety.

Jaki wózek kupić?

Najdłużej dzieci korzystają z wózków spacerowych. Większość spacerówek można zacząć używać, gdy dziecko samodzielnie siedzi, czyli około 8. miesiąca życia malucha. Jeśli kupimy duży i wygodny pojazd, dziecko pojeździ w nim nawet dwa lata. Większość dwulatków woli biegać, ale wózek też się przydaje, choćby podczas zakupów lub gdy malec się zmęczy. Wybierzmy więc dobrze amortyzowany wózek. Najlepiej, by amortyzatory nie były zbyt twarde, ani zbyt miękkie, ale wskazane, by wózek je posiadał, co przyda się zwłaszcza przy dłuższych spacerach.

Bezpieczeństwo dziecka w wózkach spacerowych

Dziecko jest bardzo ciekawe świata, a kręcąc się w wózku, może z niego po prostu wypaść. Dlatego konieczna jest dodatkowa bariera w postaci pałąka, który będzie można zdemontować z obu stron. Bezpieczeństwo zapewniają także pasy. Najlepiej, aby były one pięciopunktowe, podobne do tych, które w stosuje się w fotelikach samochodowych dla dzieci. Przed słońcem i wiatrem dziecko specjalny daszek. Wózki spacerowe posiadają często dodatkowe akcesoria, wśród nich specjalne moskitiery i osłony. Sprawdźmy, czy do wózka, który wybraliśmy dedykowane są akcesoria, choćby folia przeciwdeszczowa. Budka wózka powinna mieć plastikowe okienko, przez które będziemy widzieć, co robi maluch. W niektórych modelach plastik można wymienić na siatkę, co w wakacje będzie dodatkowym punktem wentylacyjnym.

Czytaj również  Nie mogę zajść w ciążę - jak wspomagać płodność?

Co jeszcze warto wiedzieć?

wozek spacerowy

Wybierzmy funkcjonalny i wygodny wózek. Przydadzą się duże, najlepiej pompowane koła. Im większe koła będzie miał wózek, tym łatwiej będzie pokonywał nierówności. Jeśli będziemy jeździć na równych chodnikach, wystarczą małe kółka, ale jeśli zamierzamy jeździć po leśnych duktach, zwróćmy uwagę na wózki spacerowe z porządnymi, masywnymi kołami. Tego typu wózki są ciężkie, ale wygodnie się nimi manewruje, a i komfort jazdy, jaki odczuwa dziecko, jest dużo większy. Rodzice, którzy planują częste wnoszenie wózka, spacerowanie z nim po sklepach, czy wsiadanie do autobusu, a z szacunkiem myślą o własnym kręgosłupie, powinni wybrać lekki wózek. Do jego wagi trzeba, rzecz jasna, doliczyć wagę dziecka, akcesoriów i zakupów.

Zalety wózków spacerowych

Większość spacerówek składa się łatwo i szybko, a mistrzem w tej dziedzinie jest typowa parasolka. Jest to niezwykle ważne, jeśli często podróżujemy samochodem, a wózek ma jeździć z nami. Rączki wózka również powinny być regulowane, by rodzic mógł swobodnie oprzeć ręce. Sprawdźmy również hamulce, muszą być sprawne i niezawodne. Wybierzmy wózek z wysokim siedziskiem, w którym wygodnie usiądzie także trzylatek. Powinno być także wystarczające szerokie, by zmieściło się w nim dziecko w grubej, zimowej kurtce.

Wózek to inwestycja na kilka lat. Zanim wybierzemy odpowiedni, obejrzyjmy kilka modeli wózków spacerowych. To pierwszy pojazd dziecka, więc wszyscy powinni wspominać go z rozrzewnieniem.