Nie mogę zajść w ciążę – jak wspomagać płodność?

Coraz więcej osób ma problemy z poczęciem dziecka. Nawet młode osoby nie mogą spełniać swojego marzenia o nowym członku rodziny. W przypadku regularnego starania się o dziecko, które kończy się niepowodzeniem, warto zgłosić się do lekarza. Konieczne może być wdrożenie leczenia niepłodności. Oczywiście jest wiele rzeczy, o które mogą zadbać partnerzy chcący powiększyć rodzinę. Znaczenie ma dieta, masa ciała, właściwa pora uprawiania seksu, wyeliminowanie używek, zredukowanie stresu, uprawianie aktywności fizycznej.

Co pomoże na płodność?

Bardzo ważną kwestią w przypadku osób starających się o dziecko jest zadbanie o masę swojego ciała. Nadmiar kilogramów nie sprzyja płodności. Przyczynia się do zaburzenia procesu owulacji, to samo można powiedzieć o niedowadze. Warto wobec tego zadbać o prawidłowe BMI ciała. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z rozregulowanym cyklem menstruacyjnym. Przy zbyt niskiej masie ciała bardzo często dochodzi do zaniku miesiączki. Może także wystąpić niewydolność jajników. Kolejną kwestią będzie odstawienie żywności wysoko przetworzonej. Dobrze zbilansowana dieta to podstawa. Ma dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych.

Jeśli wystąpią jakieś niedobory żywieniowe, to organizm uzna, że nie jest gotowy na rozwój nowego życia. Istnieje też ryzyko poronienia lub wystąpienia rozmaitych wad rozwojowych u płodu. Organizm potrzebuje witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów. Istotny jest kwas foliowy, który reguluje wzrost komórek i ich prawidłowe funkcjonowanie. Można także zwiększyć płodność za pomocą ziół w postaci malin, głosu, bzu czarnego, niepokalanka. Regulują one cykl menstruacyjny, wspomagają oczyszczanie organizmu, przygotowują endometrium na implantację zarodka.

Jak zwiększyć szanse na poczęcie dziecka?

Jeśli partnerzy chcą powiększyć rodzinę, to powinni mieć na uwadze kobiece dni płodne. Owulacja to idealny moment na uprawianie seksu. Dni niepłodne zaczynają się zwykle 10. dnia cyklu i trwają przez kolejne 9 dni. Można je obliczyć za pomocą darmowego kalkulatora online. Zbliżenia intymne w okresie okołoowulacyjnych zwiększają szanse na zapłodnienie. Istotna jest także aktywność fizyczna. Regularny i umiarkowany ruch sprzyja wydzielaniu hormonów szczęścia. Działa to również relaksująco, pozwala na zredukowanie stresu. Ma ogromne znaczenie podczas starania się o poczęcie dziecka.

O czym warto pamiętać?

Oczywiście unikać należy intensywnych treningów, które mogą wręcz rozregulować gospodarkę hormonalną. Wzrasta produkcja kortyzolu, co niestety ma niezwykle destruktywny wpływ między innymi na funkcje rozrodcze. Warto wobec tego stosować rozmaite techniki relaksacyjne. Znaczenie ma również odstawienie używek w postaci kofeiny, tytoniu i alkoholu. Zadbać powinno się o prawidłowe nawodnienie organizmu. Unikać trzeba substancji chemicznych w pożywieniu i rozmaitych toksyn w chemii gospodarczej.

Czytaj również  Witamina d3 dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *