Co robić gdy dziecko nie chce tabletki?

Zdarzają się sytuacje kiedy rodzic musi swojemu dziecku podać lekarstwo. W niektórych przypadkach takie sytuacje są prawie niemożliwe. Dziecko trzyma mocno zamkniętą buzię, pluje tabletkami i syropem, wyrywa się, krzyczy, sytuacja staje się wtedy niemożliwa. Trudno jest w takich okolicznościach wyleczyć chore dziecko.

Z dzieckiem trzeba rozmawiać

Nic na siłę, z dzieckiem trzeba rozmawiać i za każdym razem tłumaczyć mu, dlaczego powinno przyjąć daną tabletkę lub syrop. Dziecku trzeba dać dobry przykład i za każdym razem przyjmować samemu tabletki i lekarstwa bez problemu. Dziecka, które nie chce tabletki, nie trzeba oszukiwać, zastraszać, szantażować czy przekupywać. Dziecko powinno przyjąć lek bez nacisków i bez udziału siły ze strony rodzica lub opiekuna. Jest to bardzo trudne zadanie, wymagające dużo samozaparcia i cierpliwości, ale może przynieść bardzo dobre efekty. Tym bardziej że dziecko choruje wiele razy a siłowanie się z nim za każdym razem podczas jego choroby, na pewno nie będzie ogromną przyjemnością.

Leki w różnych formach

Producenci leków dla dzieci zdają sobie sprawę z faktu, że dziecko nie zawsze z przyjemnością chce przyjąć tabletkę. Dlatego też niektórzy z nich produkują przyjazne formy leków dla dzieci. Przykładowo acidolac junior oferowany jest w formie smakowych misiów. Dziecko bardzo chętnie przyjmuje białą czekoladkę w kształcie misia lub czekoladkę o smaku malinowym. Niektóre syropy, proponowane przez producentów, mają dodatkowo dołączone specjalne strzykawki, które znacznie pomagają w aplikacji danego syropu. Również na rynku farmaceutycznym znaleźć można leki w formie proszków o smaku oranżady. Takie ułatwienia znacznie sprzyjają podawaniu dziecku leków i bardzo ułatwiają życie rodziców, których niektóre sytuacje stresują.

Czytaj również  Witamina d3 dla dzieci

Niektóre leki w czopkach

Aplikowanie czopków nie jest żadną przyjemnością, ale jeżeli już trzeba je zaaplikować dziecku to dobrze jest wybrać takie czopki, które akurat będą rozmiarem dobrze pasować do dziecka.

Zachęta

Dziecko, które nie chce przyjąć leku w formie tabletki, syropu czy kropli trzeba odpowiednio zachęcić. Można opowiedzieć mu różnego rodzaju bajki związane z daną chorobą i z potrzebą przyjęcia lekarstwa, można też dać mu wybrać, w jakiej formie woli przyjąć dany lek. Dziecko rośnie i jeżeli przyjmowanie leku stanie się czynnością miłą i przyjemną dla niego z czasem będzie już znacznie łatwiej.
Tym bardziej że każdemu dziecku i małemu i dużemu dobrze jest wytłumaczyć, że przyjmowanie leków jest zawsze z pożytkiem dla niego, że my też w przypadku choroby musimy przyjmować leki i że przyjmowanie odpowiednich leków powoduje wyleczenie się.

Co robić gdy dziecko nie chce przyjąć tabletki?

Starać się zamienić mu tabletkę na taką postać lekarstwa, którą przyjmie z przyjemnością. Rozpuścić tabletkę w napoju, rozdrobnić ją. Wytłumaczyć dziecku, że tabletka przyniesie mu zdrowie i że my dorośli też czasami musimy przyjąć tabletkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *