Witamina d3 dla dzieci

Witamina D jest niezwykle istotna, wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie. Można dostarczyć ją dzięki wystawianiu skóry na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Niestety w Polsce brakuje słonecznych dni, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dochodzi do niedoborów, które obniżają jakość życia, odporność organizmu. Pojawiają się rozmaite objawy, dotyczy to dzieci i dorosłych. Warto wobec tego zwiększyć podaż witaminy D w diecie lub pomyśleć o suplementacji.

Dlaczego witamina D3 dla dzieci jest ważna?

Witamina D rozpuszcza się w tłuszczu, dlatego jeśli ktoś stosuje dietę ubogą w ten składnik pokarmowy, to niestety mocno utrudnia jej przyswajalność. Oczywiście witamina D jest syntetyzowana także w skórze pod warunkiem, że będzie ona przez dłuższy czas wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Jest niezwykle ważna, szczególnie w przypadku dzieci. Odpowiada za prawidłowy wzrost kości, pracę mięśni, silny układ immunologiczny, właściwie funkcjonujący układ nerwowy. Bez optymalnego stężenia witaminy D trzeba liczyć się ze zwiększoną podatnością na złamania kości i ich zniekształcenia.

Ma także wpływ na rozwój uzębienia. Stoi na staży właściwego rozwoju mózgu, działa na niego ochronnie. Poprawia również koncentrację. Można liczyć na wzrost przyswajalności wapnia i fosforu, które są niezbędne do mineralizacji kośćca. Odpowiadają za jego twardość i wytrzymałość. Odpowiednie stężenie witaminy C przyczynia się do zwiększenia białek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Przy niedoborach witaminy C dochodzi do osłabienia kości i ich bolesności. Dochodzi do u dzieci do spowolnienia wzrostu i opóźnienie ząbkowania. Mięśnie stają się słabe, dziecko łapie często infekcje bakteryjne i wirusowe.

Jak zapewnić właściwy poziom witaminy D3 dziecka?

Bardzo ważny w przypadku dziecka jest to, aby regularnie przebywało na świeżym powietrzu. Ma to szczególne znaczenie, gdy świeci słońce. Należy wystawiać skórę na działanie promieni słonecznych, bez obawy o oparzenia i raka. Niestety w przypadku Polski ekspozycja na słońce jest niewystarczająca ze względu na szerokość geograficzną. Konieczne staje się pomyślenie o alternatywnych sposobach na dostarczenie organizmowi witaminy D. W tym celu powinno się zwiększyć podaż ryb w diecie. Godne polecenia są przede wszystkim makrele, śledzie i łososie.

Witaminę D można znaleźć również w jajach, a dokładnie w żółtku. Zawierają ją również produkty mleczne. Nadal może być to jednak niewystarczające, dlatego warto pomyśleć o wdrożeniu odpowiedniej suplementacji. Istotne staje się wybranie właściwego preparatu, czyli z dobrym składem, bez chemicznych dodatków. W przypadku dzieci świetnie sprawdza się witamina D w kroplach. Świetną opcją będzie tran, ale musi być on dobrej jakości. Zawsze warto zapytać o poradę farmaceutę, udzieli on fachowego doradztwa. Zaleca się także co jakiś czas sprawdzać rzeczywiste stężenie witaminy D w organizmie dziecka, aby wiedzieć, czy potrzebuje dodatkowej suplementacji.

Czytaj również  Wózek dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *