Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firmy kurierskiej?

W gąszczu wszelkiej maści ofert, propozycji i zachęt łatwo się pogubić. Prasa, telewizja i Internet są pełne reklam. Im większa konkurencja w jakiejś branży, tym częściej odbieramy nachalne wołanie „wybierz mnie”. Dopiero, gdy stajemy przed koniecznością dokonania wyboru, okazuje się, że często nie znamy kryteriów, które powinny być podstawą decyzji.

Gdy szukasz kuriera

Rynek usług kurierski jest bardzo szeroki, bo i zapotrzebowanie na usługi pocztowe jest duże. Do tego wybór usługodawcy w jakiejkolwiek dziedzinie nie jest łatwy, bo trudno jest porównywać oferty wprost. Zanim zaczniesz przeszukiwać sieć internetową w poszukiwaniu najlepszej propozycji, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań i tym samym doprecyzuj kryteria. Wiesz już zapewne co chcesz wysłać i dokąd. Zastanów się czy twoja przesyłka da się zapakować w karton o standardowych wymiarach i ile będzie ważyć. To podstawa. Czy odbiorca jest w Polsce czy innym kraju? Jeśli przesyłka ma daleką podróż przed sobą to odrzuć oferty lokalnych firm kurierskich. Czy przesyłka ma większą wartość niż 100 złotych? Poszukaj kurierów, którzy mają atrakcyjne ceny ubezpieczeń przesyłek. Gdy wysyłasz paczkę za granicę i ważne jest, by dotarła do celu w jak najkrótszym czasie, szukaj firmy, która obsługuje przesyłki lotnicze. Może wysyłasz paczkę za pobraniem? Poszukaj takiej firmy kurierskiej, która oferuje najszybszy czas zwrotu pieniędzy za rozsądną cenę.

Czytaj również  Studia to za mało, kolejnym krokiem są szkolenia

Kurierzy oferują jeszcze wiele usług, które dla ciebie mogą okazać się przydatne. Doręczanie przesyłek „do rąk własnych”, import ekspress (czyli sprowadzanie dokumentów z zagranicy na koszt odbiorcy), przesyłki „tam i z powrotem” (dokumenty dostarczane do podpisu odbiorcy wracają do nadawcy). Jest tego dużo więcej.

Cena też jest ważna

Wiadomo, że nikt nie lubi niepotrzebnego wydawania pieniędzy i każdy szuka najniższej ceny. Utarło się przekonanie, że cena jakiegoś artykułu jest tym niższa im mniej pośredników uczestniczy w drodze od producenta do klienta. Można by więc wysnuć wniosek, że najlepsze ceny oferują bezpośredni wykonawcy usług. W przypadku przewozów kurierskich ta reguła się nie sprawdza. Istnieją serwisy brokerów kurierskich, które w swojej ofercie skupiają usługi wielu firm kurierskich. Choć brokerzy są pośrednikami, to ich cenniki często zawierają niższe ceny, niż te w wielkich firmach kurierskich. Dzieje się tak dlatego, że serwisy brokerskie, dostarczając firmom wiele zamówień na usługi, otrzymują spore upusty. Stąd ceny na stronach pośredników bywają atrakcyjniejsze.

Choć wybór dobrej dla nas oferty kurierskiej nie jest łatwy, to raczej nie polegajmy na opiniach na forach internetowych. Wszak tam rzadko umieszczają swoje komentarze klienci zadowoleni, a i potrzeby każdego z nas są inne.