W czasach, w których co druga osoba ma tytuł magistra, coraz więcej młodych ludzi wybiera studia podyplomowe Coaching należy do kierunków cieszących się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony świeżo upieczonych absolwentów, jak i pracowników zatrudnionych w różnych branżach. Czy wiesz, dlaczego warto go studiować?
Czy każdy może być coachem?
Zdecydowanie nie. Aby zostać dobrym trenerem nie wystarczy bowiem solidne wykształcenie – konieczne będzie także posiadanie określonych cech charakteru tj. naturalna komunikatywność, śmiałość oraz ambicja i niepohamowana chęć rozwoju. Prawdą jest jednak, że niemal każdy może wykorzystywać wiedzę zdobytą na studiach podyplomowych z coachingu w swoim zawodzie – nawet wtedy, jeżeli na pozór nie ma on zbyt wiele wspólnego ze szkoleniem innych ludzi. Dobrym przykładem jest modny ostatnio zawód dietetyka, który przygotowuje swoim pacjentom plany żywieniowe i na bieżąco monitoruje osiągane przez nich wyniki. Takiej osobie przyda się nie tylko wiedza w zakresie tworzenia jadłospisów, ale również wiadomości związane z metodami wzbudzania motywacji i pozytywnego wpływania na zachowania innych ludzi. Dzięki ich uzyskaniu dietetyk skutecznie pomoże swoim klientom osiągnąć stawiane przed nimi cele i zmotywuje ich do wytężonej pracy, której rezultatem będzie zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Wiedzy dotyczącej efektywnej pracy z pacjentem dostarczą mu popularne ostatnio studia podyplomowe – coaching.
Co musi wiedzieć coach?
Osoby, które wybiorą tę podyplomówkę będą miały okazję poznać tajniki treningu umiejętności komunikacyjnych i inteligencji emocjonalnej, opanują do perfekcji sztukę słuchania innych ludzi oraz poznają sposoby kontrolowania emocji. Nauczą się także zasad budowania relacji coachingowej i mentoringowej w oparciu o typ osobowości klienta. A ponadto poznają w praktyce różne style przywództwa, reguły wdrażania mentoringu w organizacjach i zasady coachingu międzykulturowego. Zdobycie kompleksowej wiedzy w zakresie coachingu, która bazuje na teorii i licznych zajęciach praktycznych – oto, co zyskuje każdy, kto ukończy popularne studia podyplomowe.
Coaching z powodzeniem wykorzystają w swojej pracy nie tylko zawodowi trenerzy, ale również kierownicy działów, właściciele firm, dietetycy, indywidualni instruktorzy oraz nauczyciele, a także przedstawiciele innych zawodów. Choć uczestników studiów podyplomowych na kierunku coaching cechuje zróżnicowana motywacja do rozpoczęcia i kontynuowania nauki, to jednak finalnie większość z nich wcale nie żałuje tej decyzji. Wręcz przeciwnie – mówi o podyplomówce jako o punkcie zwrotnym na swojej ścieżce zawodowej. Może więc warto pójść w ich ślady?