Ukończenie studiów nie oznacza, że nadszedł kres lat spędzanych w szkolnych ławach. Obecny, ciągle zmieniający się rynek pracy wymusza także zmiany na jego uczestnikach. Chcąc się pozytywnie wyróżnić wśród innych kandydatów na dane stanowisko pracy, wiele osób nieustannie się dokształca i podnosi swoje kompetencje. W związku z tym, wzrasta popularność studiów podyplomowych. Jakie kierunki podyplomówek są teraz popularne? Czy dają kwalifikacje?
Dla kogo są studia podyplomowe?
Studia podyplomowe podejmują głównie osoby pracujące, o ugruntowanej pozycji na rynku pracy, które chcą uzupełnić lub uaktualnić swoją wiedzę w danej dziedzinie. Obecnie zapisują się na nie także osoby, które właśnie skończyły studia i chcą wyspecjalizować się danej dziedzinie, by być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy. W czasie studiów można bowiem podnieść swoje kwalifikacje. Na bardzo wyspecjalizowanym kierunku można zdobyć nowe umiejętności, które pozwolą zdobyć awans.
Jakie studia podyplomowe wybrać?
Wybór kierunku studiów podyplomowych musi być świadomą i przemyślaną decyzją, która będzie miała pozytywny wpływ na rozwinięcie kariery. Nie warto bowiem decydować się na studiowanie czegoś, co później się nie przyda. Oferta edukacyjna studiów podyplomowych jest dobrze dopasowana do potrzeb rynku pracy. Największym zainteresowaniem cieszą się programy kierunków ekonomicznych, na które decydują się pracownicy firm, którzy mają wykształcenie z innej dziedziny, a chcą uzupełnić swoje kwalifikacje i wiedzę. W stale zmieniającym się świecie pojawiają się bowiem nowe wymagania, którym trzeba sprostać. Popularne są także studia podyplomowe z grupy kierunków pedagogicznych. Te podejmują nauczyciele, którzy chcą zdobyć kwalifikacje do nauczania kolejnych przedmiotów. Jeśli nauczyciel poszerzy swoje kwalifikacje i zdobędzie uprawnienia do nauczania większej liczby przedmiotów, może uczyć kilku przedmiotów i niekoniecznie muszą one być pokrewne, o ile tylko ma wystarczającą wiedzę z każdego z nich. Mając już ukończone studia wyższe oraz przygotowanie pedagogiczne, aby zdobyć uprawnienia do nauczania kolejnego przedmiotu wystarczy ukończyć odpowiednie studia podyplomowe. Warto podejmować także podyplomówki z grupy kierunków humanistycznych, ochrony i bezpieczeństwa, społecznych, prawnych i informatycznych. Zauważalne jest za to dosyć małe zainteresowanie studiami podyplomowymi o charakterze technicznym, jednakże wielu inżynierów podejmuje często naukę na studiach podyplomowych o profilu menedżerskim, by móc kierować zespołem. Rzadkie, ale podejmowane chętnie są podyplomówki, na których można podszkolić się w zakresie bardzo wąskich dziedzin, np. kształcenie głosu i mowy.
Bogata oferta daje szanse na wybranie kierunku, który wyposaży nas w cenną i przydatną wiedzę. Warto więc zastanowić się, jakie kierunki studiów podyplomowych opłaca się studiować, by nasz wysiłek i pieniądze nie poszły na marne, a ukończone studia dały kwalifikacje.