Konto w banku to szerokie możliwości

 

Chociaż otwarcie konta w banku nie jest obowiązkowe, to pracodawcy niechętnie wypłacają wynagrodzenia w postaci gotówki. Dlatego, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności konto powinno zostać otwarte jak najszybciej.

 

Trochę o otwarciu konta w banku

Konto w banku może otworzyć każdy, kto ukończył 13 rok życia. Osiąga się wtedy ograniczoną zdolność do czynności prawnych, która zezwala na dokonywanie niektórych czynności cywilno-prawnych, ale za zgodą prawnego opiekuna. Samodzielne otwarcie konta jest możliwe po ukończeniu 18 roku życia.

Aby móc otworzyć konto w większości banków wystarczy mieć dostęp do internetu. Wchodząc na stronę www określonego banku należy wypełnić wniosek założenia nowego konta. Sam proces jest bardzo prostu i prowadzi krok po kroku.

Do założenia konta w banku należy podać takie dane jak:

  • Imię i nazwisko
  • Numer PESEL
  • Numer telefonu i adres email

 

Bank zapyta, czy chcemy dodać do konta kartę płatniczą. Polecamy wybrać TAK, a o jej zaletach powiemy za chwilę.

Po wypełnieniu wniosku może się zadzwonić konsultant w celu potwierdzenia danych, po czym pod podany adres zostanie wysłany kurier z gotowymi dokumentami do podpisania. Trzeba wtedy mieć przygotowany dowód osobisty, aby kurier mógł potwierdzić tożsamość i kserokopię, która może być w zaklejonej kopercie.

Czytaj również  Czy w strukturze JPK_FA muszą być ujmowane faktury zakupowe?

Proces założenia konta przez Internet jest prostszy, jeżeli posiada się już aktywne konto w tym samym lub innym banku. W celu potwierdzenia tożsamości wystarczy dokonać przelewu na symboliczną kwotę na wskazany przez bank rachunek. Ominie się w ten sposób konieczność przyjazdu kuriera.

UWAGA. Konto w banku musi być własne, a nie osoby trzeciej!

Można również udać się osobiście do banku i założyć konto na miejscu. Wystarczy mieć dowód osobisty.

Zalety rachunku w banku

Wygoda, to główna zaleta posiadania rachunku w banku. Posiadając go nie trzeba stać w kolejkach na poczcie, by opłacić rachunek. Rachunek ROR to także oszczędność pieniędzy. Tradycyjne przelewy kosztują nawet 2.5 zł, podczas gdy przelew z rachunku bankowego na inny jest najczęściej za darmo.

Wszystkie dokonane przelewy oraz płatności przy użyciu kartą są zapisane na rachunku i dostępne w każdej chwili. Nie trzeb więc martwić się o zgubienie polecenia zapłaty, gdy.np. po kilku latach jakiś urząd się przypomni.

Kolejnym elementem mówiącym o tym, ze warto mieć otwarty rachunek to wydana do niego karta płatnicza, która jest wydawana za darmo, jeżeli spełni się określone wymagania. Najczęściej jest to wykonanie np. 3 transakcji na dowolną kwotę, lub na co najmniej 200 w ciągu miesiąca. Wymagania są inne w zależności od banku. Osoby do określonego roku życia są pozbawione tych opłat.

Czytaj również  Porównanie lokat miesięcznych dla klienta indywidualnego

Karta płatnicza to wygoda i bezpieczeństwo płatności. Nie trzeba martwić się o gotówkę w portfelu, ponieważ dzięki karcie płatniczej ma się stały dostęp do wszystkich pieniędzy na koncie. Dzięki kartom zbliżeniowym wystarczy przyłożyć ją do terminala POS, który znajduje się w większości sklepów, aby dokonać zapłaty. Koniec z liczeniem drobnych! Oczywiście historia wydatków jest zapisana na rachunku, co sprzyja planowaniu wydatków i oszczędnością.

Wydruk z banku jest przydatny gdy paragon się zgubi lub wyprze. Wydruk z rachunku jest tak samo akceptowalny w przypadku reklamacji jak paragon.