Ewolucja wizytówek

Wizytówki są obecnie podstawową formą wymiany kontaktów biznesowych. Rozdajemy je klientom i partnerom handlowym, lecz najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeszcze kilka wieków temu były one dostępne tylko dla japońskich monarchów. Zanim więc zamówimy druk wizytówek, poświęćmy chwilę na to, by poznać historię ich powstania.

Podróż w czasie i przestrzeni

Pierwowzory współczesnych wizytówek powstały w piętnastowiecznej Japonii, lecz miały one wtedy niewiele wspólnego ze znanymi nam obecnie karteczkami. Swoją formą przypominały raczej oficjalne komunikaty, a ich celem było przekazanie poddanym informacji o planowanym przyjeździe króla. Pomimo upływu kilkuset lat i ewolucji wizytówek Japończycy nadal traktują imienne karteczki z prawdziwym namaszczeniem. Świadectwem wysokiej kultury jest dla nich trzymanie wizytówek w obydwu dłoniach oraz wnikliwe analizowanie zarówno jednej, jak i drugiej strony kartonika. Znajomość genezy wizytówek pozwala jednak w pełni zrozumieć ich zachowanie.

Istotny z punktu widzenia ewolucji wizytówek był także wiek XVII, w którym modne stały się tzw. karty wizytowe, a więc niewielkie karteczki z imieniem i nazwiskiem właściciela wręczane przez lokajów kamerdynerom, aby uprzedzić gospodarzy o wizycie arystokraty. Zwyczaj wręczania kart odwiedzin narodził się we Francji, lecz szybko przyjął się w większości europejskich państw, również w Polsce.

Kolejnym krokiem do stworzenia wizytówki w znanej nam postaci było wynalezienie kart handlowych, które pełniły funkcję reklamową i miały pomagać londyńskim sklepikarzom w pozyskaniu większej liczby klientów. Siedemnastowieczne karty zawierały często nie tylko informacje o nazwie obiektu handlowego, ale również mapkę ułatwiającą jego odnalezienie.

Czytaj również  Jak poprawnie wystawić rachunek?

Od carte de visite do wizytówek

Efekt, jaki uzyskujemy współcześnie, zamawiając druk wizytówek, stanowi luźne nawiązanie do wyglądu modnych w XIX wieku kartoników, które zawierały informacje o właścicielu oraz jego pozowane zdjęcie. Chętnie wymieniano się nimi wśród znajomych, a z czasem zaczęto przykładać coraz większą uwagę do profesjonalnego wykonania fotografii. Ostatecznie niewielkie kartoniki ewoluowały w tzw. karty biurowe, które wyróżniały się większym formatem oraz zdjęciem wykonanym w studiu fotograficznym.

Wraz z XX wiekiem nastała moda na wizytówki, które stały się podstawowym narzędziem wymiany informacji w świecie nauki i biznesu. Z czasem ich wygląd ewoluował w coraz bardziej oryginalnych kierunkach. Zaczęły powstawać wizytówki o niestandardowych kształtach i wykonane z niekonwencjonalnych materiałów tj. drewno, plastik lub metal. Ten proces trwa zresztą aż do dzisiaj.

Nie wiadomo, w którym kierunku będzie dalej zmierzał druk wizytówek – minimalistycznym, kreatywnym czy też ustąpi miejsca imiennym modelom 3D. Czas pokaże, zanim to jednak nastąpi, możemy do woli korzystać z szerokiej oferty drukarni, które prześcigają się, by zachęcić nas do zamówienia różnych rodzajów wydruku imiennych karteczek.