Ewolucja wizytówek

Wizytówki są obecnie podstawową formą wymiany kontaktów biznesowych. Rozdajemy je klientom i partnerom handlowym, lecz najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeszcze kilka wieków temu były one dostępne tylko dla japońskich monarchów. Zanim więc zamówimy druk wizytówek, poświęćmy chwilę na to, by poznać historię ich powstania.

Podróż w czasie i przestrzeni

Pierwowzory współczesnych wizytówek powstały w piętnastowiecznej Japonii, lecz miały one wtedy niewiele wspólnego ze znanymi nam obecnie karteczkami. Swoją formą przypominały raczej oficjalne komunikaty, a ich celem było przekazanie poddanym informacji o planowanym przyjeździe króla. Pomimo upływu kilkuset lat i ewolucji wizytówek Japończycy nadal traktują imienne karteczki z prawdziwym namaszczeniem. Świadectwem wysokiej kultury jest dla nich trzymanie wizytówek w obydwu dłoniach oraz wnikliwe analizowanie zarówno jednej, jak i drugiej strony kartonika. Znajomość genezy wizytówek pozwala jednak w pełni zrozumieć ich zachowanie.

Istotny z punktu widzenia ewolucji wizytówek był także wiek XVII, w którym modne stały się tzw. karty wizytowe, a więc niewielkie karteczki z imieniem i nazwiskiem właściciela wręczane przez lokajów kamerdynerom, aby uprzedzić gospodarzy o wizycie arystokraty. Zwyczaj wręczania kart odwiedzin narodził się we Francji, lecz szybko przyjął się w większości europejskich państw, również w Polsce.

Kolejnym krokiem do stworzenia wizytówki w znanej nam postaci było wynalezienie kart handlowych, które pełniły funkcję reklamową i miały pomagać londyńskim sklepikarzom w pozyskaniu większej liczby klientów. Siedemnastowieczne karty zawierały często nie tylko informacje o nazwie obiektu handlowego, ale również mapkę ułatwiającą jego odnalezienie.

Czytaj również  Digitalizacja dokumentów - od czego zacząć?

Od carte de visite do wizytówek

Efekt, jaki uzyskujemy współcześnie, zamawiając druk wizytówek, stanowi luźne nawiązanie do wyglądu modnych w XIX wieku kartoników, które zawierały informacje o właścicielu oraz jego pozowane zdjęcie. Chętnie wymieniano się nimi wśród znajomych, a z czasem zaczęto przykładać coraz większą uwagę do profesjonalnego wykonania fotografii. Ostatecznie niewielkie kartoniki ewoluowały w tzw. karty biurowe, które wyróżniały się większym formatem oraz zdjęciem wykonanym w studiu fotograficznym.

Wraz z XX wiekiem nastała moda na wizytówki, które stały się podstawowym narzędziem wymiany informacji w świecie nauki i biznesu. Z czasem ich wygląd ewoluował w coraz bardziej oryginalnych kierunkach. Zaczęły powstawać wizytówki o niestandardowych kształtach i wykonane z niekonwencjonalnych materiałów tj. drewno, plastik lub metal. Ten proces trwa zresztą aż do dzisiaj.

Nie wiadomo, w którym kierunku będzie dalej zmierzał druk wizytówek – minimalistycznym, kreatywnym czy też ustąpi miejsca imiennym modelom 3D. Czas pokaże, zanim to jednak nastąpi, możemy do woli korzystać z szerokiej oferty drukarni, które prześcigają się, by zachęcić nas do zamówienia różnych rodzajów wydruku imiennych karteczek.