Kleje wiecznie żywe to wyroby, które cechują się tym, że nie zastygają i pozostają przez cały czas lepkie. Kleje te wiążą produkty fizycznie, a stabilność wiązania jest uzależniona od zastosowanej siły docisku. W tym wypadku istnieje zależność, zgodnie z którą większa siła docisku wpływa na bardziej trwałe zespolenie powierzchni.
Czym charakteryzują się tego typu kleje?
Kleje wiecznie żywe(https://www.buehnen.pl/kleje/psa) są zaliczane do grupy produktów, w przypadku których zastosowana siła docisku powoduje bardziej stabilne wiązanie. Do tej grupy wyrobów zalicza się również tak zwane kleje trwałe oraz ponownie odłączalne.
Gdzie mogą być stosowane kleje wiecznie żywe?
Tego typu produkty znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas łączenia między innymi pianek, kartonów samoklejących czy taśm. Poza tym, kleje wykorzystywane są podczas produkcji wybranych elementów materiałów izolacyjnych. Kleje wiecznie żywe mogą być również wykorzystywane do czasowego mocowania bezpłatnych próbek testowych produktów czy innych artykułów promocyjnych, które dołączane są do kolorowych czasopism.
Jakie zalety mają tego typu kleje?
Kleje tego rodzaju umożliwiają skuteczne łączenie różnych powierzchni. Co ważne, sklejane powierzchnie przywierają do siebie mocno, ale mogą być również rozklejane i ponownie łączone. Trwałość i moc połączenia powierzchni jest w przypadku tego typu kleju uzależniona od typu i stanu zestawianych produktów. Klej działa bowiem bardziej efektywnie w przypadku powierzchni gładkich i uprzednio starannie oczyszczonych.
W jaki sposób stosuje się tego typu kleje?
W celu użycia tego typu kleju konieczne jest uprzednie dokładne przygotowanie powierzchni. Po nałożeniu kleju konieczne jest odparowanie rozpuszczalnika organicznego lub wody. W wyniku tego działania powstaje klej, który może być z powodzeniem wykorzystywany w przypadku powszechnie stosowanych kopert lub kartonów.
Jaki jest skład tego typu produktów?
Kleje tego typu składają się przede wszystkim z polimerowych tworzyw sztucznych lub naturalnych, czyli tak zwanych elastomerów. Takie tworzywa bazują na kleistym akrylu, który warunkuje dużą skuteczność działania końcowego produktu. Może być ona zwiększana poprzez stosowanie dodatkowych substancji, takich jak choćby kauczuk butylowy czy silikonowy. Taki skład produktu wpływa na jego elastyczność, trwałość oraz możliwość formowania. Co ważne, produkt ten jest również elastyczny i podatny na modelowanie nawet podczas stosowania go w niskich temperaturach. Warto również podkreślić dużą skuteczność działania kleju w wyższych temperaturach. Wyroby te można zatem używać w zmiennych warunkach atmosferycznych, ale przed ich zakupem warto jednak sprawdzić możliwość zastosowania konkretnego produktu do określonego celu. Producenci poszczególnych wyrobów powinni wskazywać możliwość ich zastosowania w pomieszczeniach lub na zewnątrz budynku. Odpowiednie informacje muszą być umieszczane na dokumentach dołączonych do danego rodzaju kleju.