Jak poprawnie wystawić rachunek?

Rachunek, podobnie jak faktura, jest namacalnym dowodem na to, że dana transakcja się odbyła. Z jej przebiegu są zadowolone obie strony, czyli kupujący i sprzedający. Rachunek wydaje się też po to, by zaświadczyć, że powzięta transakcja odbyła się zgodnie z obowiązującym prawem.

W jakiej formie najczęściej wystawia się rachunek?

Nadal dominuje forma papierowa. Dzieje się tak, ponieważ jest ona powszechnie znana i łatwiej jest ją wypisać i dopilnować, żeby była prawidłowa. Zwłaszcza przedsiębiorcy starej daty, którzy zaczynali swoją działalność przed erą wprowadzenia komputerów, są mocno do niej przywiązani. Jednak forma papierowa rachunku nie jest bez wad, bo można ją niechcący zwyczajnie zgubić. Poza tym wypisywanie rachunku ręcznie zajmuje więcej czasu niż wydrukowanie lub pobranie z pulpitu komputera.

Dlaczego wersja online wyparła tradycyjne papierowe rachunki?

Z dwóch powodów. Jeśli ktoś prowadził własną firmę, musiał dbać, żeby żadna faktura ani żaden rachunek nie uległ zniszczeniu lub zagubieniu. Gdy tak się stało, wtedy trzeba było wszystko wypisywać od nowa, szukać w bazie danych nazwiska i numeru telefonu klienta i wysłać mu pocztą kopie rachunku. Dzisiaj jest prościej, bo rachunek online można przesyłać na internetową pocztę mailową. I nawet gdy rachunek gdzieś się zawieruszy -nie ma problemu z jego ponownym przesłaniem.

Czytaj również  Jak poradzić sobie z wystawianiem różnego rodzaju dokumentów.

Poza tym, rachunki w wersji papierowej sprawiały, że dokumenty piętrzyły się na biurku. I by nie zapanował totalny chaos, trzeba je było posegregować, powkładać do segregatorów, podpisać- no i oczywiście gdzieś trzymać. Najlepiej na regałach półek, bo tam nie uległy uszkodzeniu. Z rachunkami online nie ma takiego kłopotu, bo pamięć komputera jest bardzo pojemna i może ciągle być poszerzana o nowe pliki dokumentów. Zresztą, by było bezpieczniej całą bazę z rachunkami można zapisać w pamięci pendriva, czyli przenośnego nośnika danych.

Jak prawidłowo wystawić rachunek?

Nie jest to nadzwyczaj skomplikowane. Trzeba tylko wpisać w odpowiednie rubryki następujące informacje. Po pierwsze dane obu stron sprzedającego i kupującego. Chodzi głównie o dokładne imiona i nazwiska. Następnie należy podać datę wystawienia i numer rachunku. Potem należy podać dokładną datę przeprowadzenia transakcji. Przed ostatnią czynnością jest określenie, jaki rodzaj towaru został sprzedany lub jaką usługę wykonano. Należy wyraźnie zaznaczyć na rachunku ich ilość. Ostatnią rzeczą jest napisanie na rachunku, ile pieniędzy kosztowała dana usługa lub towar. Taka adnotacja musi być wyrażona liczbowo i słownie, inaczej rachunek nie będzie ważny.

Skąd brać druki rachunków?

Najszybciej da się je pobrać przy pomocy specjalnego programu komputerowego do fakturowania. Znajdują się w nim różne wzory i gotowe druki rachunków, które można oczywiście pobrać i wydrukować. Dotyczą one różnych sektorów działalności i należy tylko odszukać w odpowiednim okienku formularza rachunku, który nas najbardziej interesuje. Jest to bardzo wygodna opcja i sposób, by wypełnianie papierków urzędowych i rozliczeniowych stało się mniej czasochłonne.

Czytaj również  Jak rozpoznać dobrą firmę kurierską?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *