Transport lotniczy w Polsce – przyszłość branży logistycznej?

Transport lotniczy w Polsce cały czas się rozwija. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli komuś zależy na szybkim przewiezieniu towarów na dużych odległościach. W przypadku transportu lotniczego można mówić także o największym bezpieczeństwie. Idealnie nadaje się do przewożenia produktów o dużej wartości. Nadal trzeba jednak liczyć z wysokimi kosztami, ale wraz z upływem czasu powinno się to zmienić na lepsze.

Jaka jest przyszłość transportu lotniczego?

Transport lotniczy rozwija się najbardziej dynamicznie w porównaniu z frachtem morskim, kolejowym i drogowym. Obecnie stawia się przede wszystkim na rozwój przy jednoczesnym zredukowaniu emisji. Powstały już nawet dwumiejscowe samoloty elektryczne. Ich masa podstawowa jest mniejsza niż pół tony. Możliwe jest odbycie godzinnego lotu, pokonanie 150 km na jeden ładowaniu. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych sprawiło, że ultralekki samolot może odzyskiwać energię. Eksploatacja również nie wiąże się z wysokimi kosztami, są relatywnie małe. Z ciekawych rozwiązań można wymienić również bardzo lekki i elektryczny helikopter, który napędza wodór.

Myśli się coraz bardziej na te rozwojem miejskiej mobilności powietrza. Ma to służyć dbałości o środowisko naturalne, zredukowanie problemu z zatłoczonymi ulicami. Lotnictwo w przestrzeni miejskiej przekłada się na zniwelowanie emisji gazów cieplarnianych. Cały czas trwają intensywne prace nad prowadzeniem bezzałogowych statków powietrznych. Oczywiście wymaga to stworzenia odpowiedniej infrastruktury. Są już korporacje, które chętnie zajmują się produkcją. Powstały nawet prototypy. Ich zasięg operacyjny nadal pozostawia wiele do życzenia, ale stworzenie dopracowanego modelu jest już tylko kwestią czasu.

Transport lotniczy cały czas się rozwija

W przypadku transportu lotniczego cały czas powstają nowe rozwiązania technologiczne. Za największą transformację w nim odpowiadają najwięksi światowi gracze. Zaprezentowano nawet różne koncepcje samolotów pasażerskich, które napędza wodór. Oczywiście ponownie konieczne jest w pierwszej kolejności przystosowanie infrastruktury do tego typu maszyn, dotyczy to przede wszystkim lotnisk. Powstał już nawet największy dwusilnikowy samolot odrzutowy. Jego wyprodukowanie jest wynikiem licznych udoskonaleń poprzedniej wersji. Po zastosowaniu nowoczesnych silników i poprawieniu aerodynamiki można liczyć na uzyskanie nieprzeciętnych osiągów.

Patrząc w przyszłość lotnictwa, widać wyraźnie, nastawianie się na zmniejszenie emisyjności. W tym celu sięga się po zrównoważone paliwa elektryczne. Ich wykorzystanie przekłada się na znaczną redukcję dwutlenku węgla. Za paliwo posłuży biomasa, czyli materiał naturalny, w pełni odnawialny. Zrównoważonymi paliwami lotniczymi są zużyte oleje, smary, odpady komunalne, pozostałości lotnictwa i górnictwa. Obecnie obserwuje się największe zużycie hydrofilowych estrów i kwasów tłuszczowych. Zgodnie ze statystykami ruch na polskich lotniskach podwoił się.

Czytaj również  Jak najlepiej przechowywać i archiwizować dokumenty?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *