Czym charakteryzuje się dobry olej do silnika samochodu?

Wielu kierowców zastanawia się, czym charakteryzuje się dobry olej do silnika samochodu. Warto zapoznać się z podstawowymi parametrami olejów silnikowych.

Czym jest olej silnikowy?

Olej silnikowy jest jednym z rodzajów smarów wykorzystywanych w pojazdach. Ma płynną konsystencję, co sprawia, że przejawia właściwości ochronne wobec poszczególnych elementów systemu silnikowego w pojeździe. Olej silnikowy jest dość lepki. Dzięki temu zmniejsza tarcie oraz minimalizuje ryzyko szybszego zużywania się komponentów silnika. Olej umożliwia bezawaryjną pracę takich elementów jak łożyska, cylindry, tłoki oraz pierścienie. Oprócz tego jest doskonałym uszczelniaczem oraz chroni przed korozją. Dlatego stanowi tak istotny element eksploatacyjny każdego pojazdu.

Dobry olej silnikowy

Wiele osób zastanawia się, jak wybrać odpowiedni olej silnikowy do swojego pojazdu. Dopasowanie dobrego oleju jest istotne ze względu na szeroką funkcjonalność preparatu, a także jego wpływ na pracę poszczególnych komponentów silnika. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór oleju o odpowiednich parametrach oraz jakości. Produkt powinno się również dopasować w sposób indywidualny do posiadanego pojazdu, ponieważ każdy samochód ma inną specyfikę oraz wymaga zastosowania odmiennych produktów. Wśród polecanych olejów silnikowych można wymienić na przykład produkty marki Mobil, które charakteryzują się wyjątkowo wysokimi parametrami jakościowymi.

Czytaj również  Jak dobrać bluzki do swojego typu sylwetki?

Rodzaje olejów silnikowych

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć różne rodzaje olejów silnikowych. Dzieli się je między innymi ze względu na procesy produkcji oraz skład. Wśród głównych rodzajów olejów do silnika można wskazać następujące:

  • oleje mineralne, które są najtańsze oraz doskonale sprawdzają się w tańszych pojazdach,
  • oleje syntetyczne, które są nieco droższe, jednak zapewniają doskonałą ochronę dla silnika,
  • oleje półsyntetyczne, które stanowią kompromis pomiędzy wyborem oleju syntetycznego, a mineralnego.

Klasyfikacja jakościowa

Kolejnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru oleju do silnika samochodu, jest klasyfikacja jakościowa poszczególnych produktów. W sprzedaży można znaleźć zarówno oleje przeznaczone do silników benzynowych, jak i do silników wysokoprężnych. Bardziej precyzyjna klasyfikacja uwzględnia następujący podział olejów silnikowych:

  • oleje do silników Diesla,
  • oleje do silników benzynowych,
  • oleje do silników z filtrem cząstek stałych,
  • oleje do silników samochodów ciężarowych z silnikiem Diesla.

Klasa lepkości

Wśród najważniejszych parametrów olejów silnikowych wskazuje się również ich klasę lepkości. Im bardziej lepki olej, tym lepsze zabezpieczenie dla silnika. Jednak na ten fakt warto zwrócić uwagę podczas zimy, kiedy nie powinien być stosowany zbyt gęsty olej silnikowy. Pod wpływem niskich temperatur może jeszcze zgęstnieć, co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem podczas eksploatacji pojazdu.

Czytaj również  Uszkodzenie nerwu łokciowego — skuteczne strategie leczenia 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *