Porównanie lokat miesięcznych dla klienta indywidualnego

Lokaty bankowe to bardzo popularny sposób na zwiększanie swoich oszczędności, stosowany przez wielu klientów indywidualnych w bankach. Mimo dużej popularności posiada on swoje wady, takie jak oprocentowanie nieznacznie przekraczające inflację czy utrata odsetek w wypadku wcześniejszej wypłaty pieniędzy. Jest to jednak ogólnodostępna i bardzo bezpieczna metoda lokowania funduszy, a do wyboru mamy różne oferty czasowe i procentowe. Poniżej podpowiadamy, dla kogo odpowiednie mogą być lokaty miesięczne oraz jak porównać oferty w różnych bankach, by wybrać tę najlepszą dla siebie opcję.

Dla kogo lokata miesięczna?

Lokata jest, najprościej ujmując, zawarciem umowy z bankiem, która polega na tym, że wpłacamy określoną sumę pieniędzy, na ustalony procent i czas, po upływie którego odbieramy nasz kapitał powiększony o odpowiednie odsetki. Nasz kapitał pomniejszony zostaje oczywiście o odpowiedni podatek. Lokata miesięczna, jak sama nazwa wskazuje, jest złożeniem depozytu do banku na okres dokładnie jednego miesiąca. Charakteryzuje się ona przeważnie nieco niższym oprocentowaniem niż lokaty długoterminowe, ale w pewnych sytuacjach może być bardzo dobrą opcją.
Lokaty miesięczne są bardzo dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy planujemy w najbliższym czasie duży wydatek i chcemy, by nasze oszczędności do tego momentu pracowały. Dzięki temu ochronimy je przed inflacją, a może nawet zwiększymy ich kwotę. Również gdy oczekujemy, że niedługo wzrosną stopy procentowe, które bezpośrednio wpływają na wysokość oprocentowania lokat, możemy pokusić się o krótkoterminową lokatę miesięczną, zamiast mrozić środki na tych długoterminowych. Czasami banki wprowadzają też promocyjne wysokie oprocentowanie swoich lokat miesięcznych, które może być w danej chwili warte uwagi.

Czytaj również  Jak znaleźć odpowiednią franczyzę dla siebie? Poradnik dla przyszłych franczyzobiorców.

Jak wybrać najlepszą lokatę miesięczną?

Ale jak w gąszczu okazji i promocji wybrać odpowiednią ofertę lokat miesięcznych dla naszych środków? Tutaj z pomocą przyjść może nam doświadczony doradca finansowy, jednak musimy liczyć się z tym, że część zysku trafi do jego kieszeni. Jeśli zaś sami chcemy zadbać o nasze oszczędności możemy wertować oferty banków lub skorzystać z popularnych porównywarek internetowych.
Przeglądając oferty lokat miesięcznych, zwracajmy zawsze uwagę na to czy nie ma dodatkowych warunków, od spełnienia których bank uzależnia możliwość złożenia depozytu. Często atrakcyjne oprocentowanie jest tylko jednorazowe lub dostępne tylko dla nowych klientów, zdarzają się też oferty skierowane tylko dla osób, które posiadają konto w danym banku lub korzystają z określonego produktu bankowego. Nie dajmy się również nabrać na podejrzanie wysoko oprocentowane oferty nieznanych firm, które mogą się okazać pułapką i zwyczajnym oszustwem.

Po ostatniej obniżce stóp procentowych, aktualnie oprocentowanie lokat na jeden miesiąc w najbardziej godnych zaufania banach, wynosi od 0,5% do nawet 3% w skali roku. W czołówce plasują się takie instytucje finansowe jak: Bank Millenium, EnveloBank, Nest Bank czy Idea Bank. Poleca się jednak, by sprawdzać oferty poszczególnych banków każdorazowo przed założeniem lokaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *