Plusy i minusy kredytu gotówkowego. Sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie

Jeśli nie dostaliśmy spadku i jesteśmy na początku drogi zawodowej, ciężko nam odłożyć większą kwotę pieniędzy. Zarobki mogą być zbyt małe, a przecież trzeba zapłacić za mieszkanie, kupić jedzenie i ubrania. Może się zdarzyć, że trzeba będzie wyremontować łazienkę czy samochód, którym dojeżdżamy do pracy. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Rozwiązaniem jest zwrócenie się do banku, który udziela kredytu konsumenckiego. Jak mądrze korzystać z tego produktu?

Czym jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki to pisemna umowa zawarta między konsumentem a bankiem, na podstawie której bank odpłatnie udostępnia klientowi określoną kwoty pieniędzy na pewien czas. Kredytobiorca musi wykorzystać pieniądze zgodnie z ich przeznaczeniem, określonym warunkami umowy, a także spłacić zadłużenie wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji oraz odsetek. Oznacza to, że kredyt jest zwrotny, terminowy i oprocentowany. Mogą go udzielać wyłącznie banki, a umowy kredytowe są regulowane prawem bankowym, czyli muszą zawierać wszystkie elementy zapisane w ustawie – termin zwrotu środków, opłaty związane z udzieleniem kredytu, wysokość prowizji i odsetek.

Na jakich zasadach działa kredyt konsumencki?

Najpopularniejszy jest kredyt konsumpcyjny, który jest przeznaczony na zaspokojenie określonych bieżących potrzeb kredytobiorcy, np. zakup samochodu, sprzętu AGD czy na remont mieszkania. Okres spłaty może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat – zazwyczaj bank oferuje kilka rodzajów takich kredytów, a w warunkach umowy zapisany jest minimalny i maksymalny okres spłaty, a klient decyduje, jaki wybierze. Obecnie wnioski rozpatrywane są indywidualnie, a bank dokładnie sprawdza naszą zdolność kredytową, czyli to, czy nasza obecna sytuacja pozwoli na spłatę zadłużenia. Taka analiza (ilościowa i jakościowa) jest dla banku podstawą do dalszych rozmów z klientem. W czasie analizy ilościowej bank sprawdza sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy, czyli uzyskiwane dochody, miesięczne koszty utrzymania (czynsz, media), a także obecne zadłużenie (aktualnie spłacane kredyty, wysokość zadłużenia z kart kredytowych, dostępne limity, poręczone kredyty). Pod uwagę bierze się także następujące cechy – wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu, status mieszkaniowy, wykształcenie, staż pracy, wykonywany zawód i zajmowane stanowisko oraz naszą historię kredytową.

Czytaj również  Faktura - co powinna zawierać?

Jakie dokumenty są potrzebne, by uzyskać kredyt konsumencki? Jakie plusy i minusy ma taki produkt?

Aby otrzymać kredyt konsumencki musimy przedstawić kilka dokumentów, które potwierdzą naszą tożsamość i zadeklarowane wcześniej dochody. Bank poprosi o dowód osobisty i otrzymane od pracodawcy zaświadczenie o dochodach. Bardzo ważne jest, że wszystkie opłaty związane z kredytem (prowizja, odsetki, ubezpieczenie) są ściśle określone przed podpisaniem umowy. Kredyt może nas uratować, gdy brakuje pieniędzy na pilne wydatki. Musimy jednak pamiętać, że trzeba go spłacić. Naprawdę musimy go wziąć? A może oszczędzimy pieniądze na dany zakup, a unikając kredytu nie zapłacimy żadnych odsetek, czyli te pieniądze zostaną w naszej kieszeni.
W życiu zdarzają się sytuacje, gdy pilnie trzeba coś kupić, a brakuje pieniędzy. Jeśli nie mamy innego wyjścia, ratunkiem jest kredyt konsumencki. Przed podpisaniem umowy trzeba się zastanowić, czy będziemy w stanie spłacić zobowiązanie.

Więcej o korzystnych kredytach: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *