Maszyny drukarskie

To dzięki maszynom drukarskim możemy przeglądać gazety, czytać książki oraz znajdować informacje o nowościach kinowych na afiszach. Choć wielu z nas nigdy nie miało okazji przyjrzeć im się z bliska, to codziennie korzystamy z efektów ich pracy. Jakie maszyny poligraficzne znajdują się za drzwiami współczesnych drukarni?

Maszyny drukarskie kiedyś i teraz

Historia maszyn poligraficznych rozpoczyna się 600 lat przed naszą erą, kiedy to Chińczycy stworzyli pierwszą na świecie prasę drukarską. Minęło mnóstwo czasu, zanim Europejczycy porzucili żmudne przepisywane ksiąg i poznali dobrodziejstwa płynące z automatyzacji procesu drukowania. Nastąpiło to dopiero w XV w. za sprawą odkrycia pierwszej przemysłowej metody drukowania przez Johannesa Gutenberga. Wynaleziona przez niego ruchoma czcionka zrewolucjonizowała proces drukowania i stała się zaczątkiem współczesnych metod powielania tekstów na papierze. Wraz z upływem wieków pierwsze maszyny drukarskie zostały zastąpione przez supernowoczesne sprzęty, które drukują na masową skalę m.in. książki, gazety, plakaty, zaproszenia, zeszyty i materiały reklamowe. Jak wyglądają urządzenia wykorzystywane w dzisiejszych drukarniach?

Co kryje wnętrze drukarni

Gdy przekroczymy próg drukarni, naszym oczom ukaże się bogata kolekcja maszyn sitodrukowych, światłodrukowych, tampondrukowych, rotograwiurowych, offsetowych oraz typograficznych. Podczas zwiedzania zastawionego niemal po sufit pomieszczenia możemy się także natknąć na maszyny fleksograficzne, typooffsetowe oraz przeznaczone do druku cyfrowego. Pomocne w pracy współczesnego drukarza są także drobne urządzenia, które służą do przycinania papieru, jego ozdabiania, oklejania oraz zabezpieczania przed wodą lub zagnieceniem. Niektóre sprzęty umożliwiają też wycinanie w papierze finezyjnych kształtów, tłoczenie liter oraz pokrywanie ich eleganckimi złoceniami. W pomieszczeniu z maszynami drukarskimi natkniemy się więc zapewne na złociarki, gilotyny, falcerki, laminatory, zbieraczki, sztance i oklejarki.

Czytaj również  Apple iPhone 13 Mini Biały specyfikacja i dostępne modele

To nie wszystkie maszyny, które tworzą specyficzny wystrój współczesnej drukarni. Nowoczesne obiekty coraz częściej poszerzają zakres swoich usług o grawerowanie lub nanoszenie logotypów nie tylko na papier, ale także inne przedmioty, co zmusza je do poszerzenia liczby wykorzystywanych sprzętów. Z czasem zmieniło się też postrzeganie zawodu drukarza – nie jest to już owiana mistyczną otoczką profesja dla wybranych, lecz praca dla każdego, kto opanuje techniczne podstawy procesu drukowania.