Jak zadbać o zdrowie w pracy?

Spokojna praca biurowa to dla wielu osób spełnienie marzeń. Wydaje się lekka, łatwa i przyjemna, ale to tylko pozory. Bardzo często okazuje się, że wytężona praca umysłowa powoduje bóle głowy, normą jest praca pod ciągłą presją czasu i stres, na duże przeciążenia narażone są nie tylko nadgarstki, ale przede wszystkim kręgosłup. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia bardzo szybko zaczynają się skarżyć na bóle pleców i mają coraz poważniejsze wady postawy.

Praca biurowa – co szkodzi najbardziej?

Samo już siedzenie przez 8 godzin przy biurku wiąże się z niesamowitym obciążeniem kręgosłupa. Ale efekt ten potęgują jeszcze dodatkowo:

– źle wyregulowany fotel,

– monitor komputera umieszczony na złej wysokości,

– zakładanie nogi na nogę,

– twarde siedzisko,

– garbienie się.

Garbienie się i zakładanie na siebie nóg, to nawyki, które można wyeliminować. Nie aż tak duża inwestycja z kolei pozwala uczynić ze stanowiska pracy miejsce bardziej przyjazne zdrowiu.

Jak zadbać o kręgosłup w pracy?

Kluczowe jest dobranie odpowiedniego fotela, którego wysokość można wyregulować. Warto też zastanowić się nad zakupem podpórki pod plecy. Niepozorna podpórka może znacznie zwiększyć komfort pracy. Trudno też nie docenić podpórki pod plecy w upalne dni. Najlepsze z nich są nie tylko świetnie wyprofilowane, ale i zaprojektowane z takich materiałów, że zapewniona jest odpowiednia wentylacja. Nie ma więc mowy o nadmiernym poceniu się. Plecy pozostają suche nawet jeśli w dusznym i gorącym biurze pracuje się przez cały dzień.

Czytaj również  Ewolucja wizytówek

Podpórki pod plecy można odpowiednio wyregulować, ponieważ są zaprojektowane tak, że z łatwością można je założyć na fotelach większości typów. Warto pamiętać, że podpórki pod plecy nie sprawiają też większych problemów w pielęgnacji przy czyszczeniu. Większość producentów oferuje specjalne powłoki na podpórki pod plecy, które można łatwo zdejmować i prać.

Sprzęty, które chronią kręgosłup przed zbyt dużym obciążeniem

Podpórki pod plecy to rewelacyjny wynalazek, który wspaniale odciąża dolny, lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Dolną część pleców wspomaga też inne urządzenie – podnóżek. Oryginalnym siedziskiem będzie też duża, okrągła piłka gimnastyczna. Dopasowana do indywidualnego wzrostu osoby siedzącej i wysokości stołu, co pozwala przyjąć optymalną pozycję przy biurku i dodatkowo mobilizuje do pracy mięśnie odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa.

Na co zwracać uwagę?

Podpórki pod plecy, podnóżki, dodatkowe stoliki na monitor komputera i inne sprzęty z pewnością pozwalają podnieść komfort pracy i zminimalizować jej negatywny wpływ na kręgosłup. Nie można jednak zapominać, że profilaktyka wcale nie kończy się na biurze. By przez lata cieszyć się doskonałym zdrowiem i wyprostowaną postawą, warto wygospodarować w tygodniu kilka godzin na aktywne uprawianie sportu. Obciążony pracą w biurze kręgosłup uwielbia zajęcia na basenie, pływanie i specjalne ćwiczenia w wodzie. To nie tylko świetny sposób, by wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa, ale i okazja, by zadbać o szczupłą sylwetkę.