Dlaczego transport lotniczy rozwija się najszybciej?

Transport lotniczy jest najszybciej rozwijającą się gałęzią całej branży przewozu towarów i ludzi. Wymaga on jednak stosowania bardzo zaawansowanych rozwiązań technologicznych i dużego kapitału, dlatego też w pełni z jego możliwości korzystają przede wszystkim państwa mające odpowiednie możliwości finansowe. Dynamika rozwoju transportu lotniczego jest bardzo duża na całym świecie, szczególnie jest to widoczne w ostatnich latach.

Historia transportu lotniczego

Początki transportu lotniczego sięgają okresu po zakończeniu drugiej wojny światowej. Był to świetny sposób na zagospodarowanie dużej ilości samolotów wojskowych, dodatkowo przeznaczono wtedy sporo pieniędzy na rozwój niezbędnej infrastruktury. Lata 1955-1970 to intensywny rozwój technologii, a także pojawienie się nowoczesnych portów lotniczych. Było to spowodowane wymaganiami coraz większych samolotów, potrzebujących do startów i lądowań utwardzonych pasów. Kolejnym istotnym krokiem stało się wprowadzenie do użytku samolotów odrzutowych. Z jednej strony jeszcze bardziej zwiększyły one wymagania dotyczące wyposażenia lotnisk, ale jednocześnie znacząco zwiększyły prędkości przelotowe i zasięg. Branża jako przełomowy uznaje też rok 1970. Wtedy bowiem Boeing wprowadził na rynek model 747, który stał się prekursorem nowych standardów i całkowicie odmienił transport lotniczy. W tamtych czasach niewiele lotnisk było w stanie przyjąć tę szerokokadłubową jednostkę, ale szybko przystąpiono do ich rozbudowy. W XXI wieku do lotnictwa wkroczyły komputery – samoloty stały się ogromnie skomplikowane i zaawansowane technologicznie, ale jednocześnie znacznie bezpieczniejsze i ekonomiczniejsze, niż ich poprzednicy.

Czytaj również  Co trzeba wiedzieć o lokatach bankowych?

Dlaczego transport lotniczy tak szybko się rozwija

Transport lotniczy rozwija się w dwóch głównych obszarach, to znaczy przewozie ludzi oraz towarów. Przede wszystkim samoloty pozwalają dotrzeć w miejsca, do których nie da się dostać innymi środkami lokomocji lub taka podróż trwałaby długo. Powstanie tanich linii, a co za tym idzie tanich biletów sprawiło z kolei, że loty zaczęły być w zakresie możliwości większości społeczeństwa. A to z kolei bezpośrednio wpłynęło na dynamiczny rozwój turystyki, i to nie tylko wakacyjnej, ale też weekendowej. To wszystko sprawiło, że w segmencie osobowym branża od lat notuje niezwykle wysoki poziom dynamiki rozwoju. Podobnie sytuacja wygląda z przewozem towarów, chociaż tu wpływ mają inne czynniki. Coraz częściej bowiem dla klientów liczy się przede wszystkim szybkość dostaw, a ceny mają drugorzędne znaczenie. Dlatego też wybierają oni transport lotniczy, który jest gwarancją tego, że przesyłki zostaną dostarczone zgodnie z potrzebami. Takie wymagania klientów sprawiają, że firmy spedycyjne i transportowe inwestują duże środki w rozwój własnych flot lotniczych, zapewniając tym samym zupełnie nowy standard usług.

Omawiając rozwój transportu lotniczego trzeba też wspomnieć o bezpieczeństwie. Jak pokazują bowiem statystyki, to właśnie samoloty są najbezpieczniejszym sposobem przewozu ludzi i towarów. Faktem jest, że każda katastrofa wzbudza ogromny szum medialny, ale dzięki nowoczesnym samolotom i licznych środkach bezpieczeństwa na lotniskach takich zdarzeń jest coraz mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *