Content marketing – co to jest?

Liczba firm, które wybierają content marketing cały czas rośnie. Nie bez powodu, ponieważ daje on wszechstronne możliwości pozycjonowania się na rynku, zdobywania nowych klientów i zwiększania sprzedaży.

Marketing treści — niedrogi sposób na zwiększenie świadomości marki i zarządzanie jej wizerunkiem

Przez długi czas content marketing był uważany za skuteczną strategię komunikacji w biznesie klienta prywatnego. Firmy B2B czasami są wobec tego krytyczne, ponieważ tradycyjnie opierają się bardziej na marketingu zorientowanym na sprzedaż.

Nie tylko konsumenci, ale także klienci korporacyjni są praktycznie odporni na mailingi bezpośrednie i agresywne reklamy. Aby dotrzeć do klientów, trzeba podążać innymi ścieżkami.

Czym jest marketing treści?

Marketing treści z definicji opisuje wszystkie strategie i instrumenty marketingowe, do których klienci chcą dotrzeć i zachować je dzięki treści. Główną ideą tego podejścia jest dotarcie do ludzi. Marketing treści może zwracać się do klientów na wielu poziomach – funkcjonalnym, emocjonalnym i rozrywkowym. Głównym kryterium dobrej treści jest zawsze trafność dla grupy docelowej. Najwyższym priorytetem jest tworzenie wartości dodanej. Cała koncepcja stoi i upada wraz z nim. Marketing treści nie przekazuje treści reklamowych, a raczej oferuje zainteresowanym podstawowe informacje, korzyści lub rozrywkę.

Czytaj również  3 narzędzia SEO, które musi znać każdy specjalista

Dlaczego content marketing?

Znaczenie Internetu stale rośnie i coraz bardziej wypiera stare rynki komunikacji, informacji i sprzedaży. Klienci, detaliści i rynki przenoszą się obecnie do Internetu w szybkim tempie. Tutaj w szczególności zawodzą klasyczne media reklamowe, nawet jeśli bloker reklam ich nie przechwytuje. Tak zwana „ślepota na banery” opisuje tendencję użytkowników do natychmiastowego zamykania wielu okien reklamowych, którymi są bombardowani, nawet nie zauważając ich zawartości.

Instrumenty content marketingu pozwalają przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów lub partnerów, zatrzymać ich, a tym samym generować sprzedaż. Wreszcie, jest to instrument z wyboru, jeśli chodzi o pozycjonowanie się jako ekspert w swojej ofercie. Oprócz obowiązkowych blogów firmowych i biuletynów e-mailowych istnieje wiele innych formatów, takich jak podcasty, ankiety, filmy instruktażowe, e-papiery, e-książki lub białe księgi.

Właściwa strategia treści

W różnych obszarach firmy przez content marketing rozumie się różne rzeczy. Podczas gdy menedżerowie PR wykorzystują strategie treści w ramach public relations, chcą budować społeczności i generować zasięg w sieciach społecznościowych, menedżerowie marek są bardziej skoncentrowani na pozycjonowaniu marki i tworzeniu emocjonalnej więzi z klientami. Optymalizacja SEO oraz generowanie linków i leadów często odgrywają główną rolę w marketingu internetowym.

Definicje, funkcje i cele content marketingu różnią się zatem w zależności od perspektywy. W wielu firmach stał się integralną częścią budowania marki i marketingu przychodzącego. Wizerunek, rdzeń marki i reputacja firmy mają istotny wpływ na decyzję zakupową w biznesie B2B. Opracowując strategię content marketingową, należy więc zawsze pamiętać zarówno o wzmocnieniu marki, jak i sprzedaży.

Czytaj również  Gdzie jest Twoja paczka? Dowiedz się, jaką drogę pokonuje Twoje zamówienie od momentu kliknięcia „kup teraz”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *