3 narzędzia SEO, które musi znać każdy specjalista

Każda osoba zajmując się optymalizacją musi znać narzędzia SEO, które pozwalają ocenić stan strony. Bez nich trudno byłoby określić, dlaczego strona nie działa poprawnie, a przede wszystkim dlaczego nie generuje takich wyników, jakich oczekuje jej właściciel.

Narzędzia SEO – czym jest Ahrefs?

Bez odpowiednich narzędzi specjalista SEO musiałby opierać się na swojej intuicji, a jego analiza niewiele miałaby wspólnego ze stanem faktycznym. Korzysta więc z wielu pomocy, a jednym z nich jest Ahrefs, który dokonuje analizy linkowania – śledzi strony, które linkują do naszej domeny oraz do innej domeny w internecie. Narzędzie to bada, jaką pozycję zajmuje dana strona w rankingu, a im mniejsza jego wartość, tym lepiej. URL Rating (UR) wskazuje na siłę profilu linkowania URL, a im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Domain Rating (DR) wskazuje, jak silny jest profil linkowania domeny. Ahrefs dostarcza także informacji o tym, ile słów kluczowych jest widocznych w wybranych wyszukiwarkach. Narzędzia pozwala także sprawdzić, jak popularne są części serwisu w social media – dowiemy się, jak często je cytowano. Pomaga również ocenić przydatność słów kluczowych.

Czytaj również  Zakupy do domu, czy da się to zrobić przez internet?

Google Search Console – jedno z podstawowych narzędzi SEO

Google Search Console to narzędzie, do którego Google wysyła informacje o ważnych zmianach w sposobie oceniania stron oraz daje ostrzeżenia, jeśli witryna nie spełnia wymogów dotyczących optymalizacji. Pozwala ono sprawdzić, jak strona radzi sonie w Google, ile osób ją widzi i wyświetla.
Możemy również przeanalizować skuteczność strony na poziomie konkretnych fraz i podstron. Sprawdzimy również, jak strona działa na urządzeniach mobilnych, a narzędzie wykaże, jakie błędy się pojawiają, gdy użytkownik korzysta z witryny wchodząc na nią ze smartfona – do błędów tych mogą należeć zbyt blisko osadzone przyciski czy tekst niemieszczący się na stronie.

Sprawdzamy różne narzędzia SEO. Jak działa Google Analytics?

Jednym z najprostszych i najczęściej używanych narzędzi SEO jest Google Analytics, czyli system statystyk, które zbierają dane na temat użytkowników odwiedzających naszą stronę internetową. Na stronie umieszcza się specjalny kod JavaScript, który w momencie wejścia użytkownika na stronę pobiera o nim istotne dane i przesyła je do Google Analytics. Jakie dana są zbierane? System wie, jak dany użytkownik do nas trafił, gdzie wtedy przebywał (państwo, miasto), z jakiego oprogramowania korzystał (system operacyjny, przeglądarka, rodzaj urządzenia) oraz co robił na stronie. Dzięki tym informacjom wiemy, co można poprawić na stronie, by użytkownik chętniej z niej korzystał i był na niej dłużej. Możemy także lepiej dostosować stronę pod użytkowników, np. jeśli odwiedza nad dużo Niemców, możemy dodać niemiecką wersję językową, a jeśli użytkownicy korzystają z urządzeń mobilnych, musimy przyłożyć większą wagę do wersji mobilnej naszej strony.
Dobrze i umiejętnie stosowana narzędzia SEO pozwalają na ocenę efektywności i poprawności stron, więc specjaliści powinni często i umiejętnie z nich korzystać.

Czytaj również  Gdzie jest Twoja paczka? Dowiedz się, jaką drogę pokonuje Twoje zamówienie od momentu kliknięcia „kup teraz”

Więcej o narzędziach SEO: https://digitalhill.pl/blog/analiza-seo-strony-25-przydatnych-narzedzi-w-audycie-seo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *