Studia to za mało, kolejnym krokiem są szkolenia

Minęły już czasy, gdy dyplom ukończenia studiów wyższych wystarczał, by zdobyć upragnioną pracę. Rosnąca liczba osób z tytułem magistra sprawia, że pracodawcy, mówiąc nieco kolokwialnie, mają w czym wybierać. Ważne są dodatkowe umiejętności i kompetencje, które można zdobyć na kursach i szkoleniach.

Jaka jest oferta szkoleń?

Obecnie oferta edukacyjna jest tak bogata, że można kończyć jeden kurs i zaczynać następny. Trzeba jednak wybierać tylko to, co naprawdę nam się przyda i zwiększy szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Zanim zdecydujemy się na konkretny kurs czy szkolenie, zastanówmy się, jakie umiejętności chcemy nabyć. Uczelnie i inne ośrodki edukacyjne oferują wiele kierunków studiów podyplomowych, kursów i szkoleń.

Jaki rodzaj szkolenia wybrać?

To, który rodzaj szkolenia jest lepszy, zależy od potrzeb danej osoby, ilości czasu, jaką dysponuje, a także od zasobności portfela. Studia podyplomowe zazwyczaj są droższe niż kursy, ale nie jest to regułą. Na rynku edukacyjnym dostępne są bowiem bardzo specjalistyczne, kilkudniowe kursy, przeznaczone np. dla wyższej kadry menadżerskiej, które kosztują więcej niż semestr studiów.

Kilkugodzinne kursy są tanie, ale ich prawdziwa wartość zazwyczaj sprowadza się tylko do tego, że ładnie prezentują się w CV. Kursy i szkolenia najczęściej obejmują wąski zakres wiedzy, przez co łatwo jest dokonać wśród nich wyboru. Zakres studiów podyplomowych jest znacznie szerszy, istnieje więc ryzyko, że elementy, na których najbardziej zależy studentowi, zostaną pominięte, wyeksponowane natomiast będą inne, na których mu nie zależy.

Czytaj również  Szkolenie menadżerów a rozwój przedsiębiorstwa?

Jakie studia podyplomowe i szkolenia warto podejmować?

Doradcy personalni i pracodawcy twierdzą, że lepiej podejmować studia podyplomowe w dziedzinie związanej z naszymi studiami bądź dotychczasową ścieżką zawodową. Mając orientację w danej tematyce, łatwiej ocenimy, czy za atrakcyjnie brzmiącymi nazwami przedmiotów stoi prawdziwa wartość, czy raczej są to tylko puste slogany.

Co jeszcze jest ważne?

Przed rozpoczęciem studiów bądź szkolenia, warto jest sprawdzić, kto będzie nas uczył. Jeśli pracujemy w danym zawodzie, może się zdarzyć, że będziemy wiedzieć więcej, niż osoba prowadząca zajęcia. Wykładowca powinien posiadać nie tylko wiedzę akademicką, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenia. Imponujący tytuł naukowy czy bogata liczba publikacji nie zastąpią faktycznej wiedzy o realiach związanych z nauczanym przedmiotem. Pedagog specjalny nie będzie wiarygodnym źródłem informacji, jeśli nie spędził wielu lat na nauczaniu dzieci niepełnosprawnych.

Dobrze prowadzone szkolenia czy studia podyplomowe to okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Świeżo upieczony magister powinien zadbać o to, by to właśnie jego pracodawcy chcieli zatrudnić.