Sprawdź zalety kategoryzowania wydatków na Twoim koncie bankowym

Bez względu na to, ile mamy pieniędzy, bez dokładnego prowadzenia budżetu trudno stwierdzić, co się z nimi dzieje, czyli na co je wydajemy. Zapisywanie wszystkich wydatków sprawia, że widzimy, jaka jest prawda. Czy warto kategoryzować wydatki? Jak to robić na koncie osobistym?

Czym jest domowy budżet? Czy dzięki niemu zostaną nam pieniądze na koncie osobistym?

Budżet domowy to plan dla naszych pieniędzy opierający się na wiedzy o naszych dochodach i wydatkach. Na początku miesiąca sprawdzamy, ile pieniędzy mamy do dyspozycji, czyli dokładnie spisujemy wszystkie dochody. Trzeba uczciwie zapisać wszystko, co jest wpływem na naszym koncie osobistym. Kolejnym krokiem jest stworzenie kategorii wydatków, czyli dzielenie ich na grupy kosztów. Na początek wystarczą proste kategorie główne – spłata długów, rachunki i opłaty, wydatki związane z opieką nad dziećmi (opiekunka, przedszkole, zabawki, ubrania itd.), wydatki na jedzenie, transport, ubrania, media, hobby itd. Wszystko musimy dobrze przemyśleć, bo nie sztuką jest rozdzielić pieniądze przeznaczając za małą kwotę na każdą z kategorii. Jak więc sprawdzić, ile faktycznie wydajemy na daną kategorię? Musimy po prostu zbierać rachunki i paragony. Każdy wydatek wpisujmy do określonej kategorii. Pod koniec miesiąca określamy, ile wydaliśmy i na tej podstawie określamy budżet na następny miesiąc.

Czytaj również  Co trzeba wiedzieć o lokatach bankowych?

Czy można tworzyć kategorie wydatków na koncie osobistym?

Specjaliści od zarządzania twierdzą, że na początku miesiąca warto włożyć pieniądze do kopert przeznaczając je na różne kategorie wydatków. Kategorie powinny być użyteczne – nie twórzmy kategorii, skoro na dane rzeczy nie wydajemy pieniędzy, np. nigdy nie kupujemy książek drukowanych czy nie chodzimy do kina. Wydaje się to proste, ale przecież często płacimy karty, a robiąc zakupy w markecie z półek bierzmy zarówno jedzenie (kategoria żywność), pieluchy dla dziecka, ubrania czy kosmetyki, a płacimy kartą, bo nie mamy tyle gotówki przy sobie. Jak sobie poradzić z taką zagadką? I na to jest rozwiązanie. Kategorie wydatków możemy również tworzyć w koncie osobistym. Przeglądając historię konta, zwróćmy uwagę na to, że nasze wydatki, tym również przelewy są przypisane do danego rodzaju wydatku. Oczywiście kategorii jest tylko kilka i jeden rachunek przyporządkowany jest do jednej kategorii, a przecież dany wydatek trzeba podzielić na różne. Będziemy musieli to zapisać samodzielnie, ale zyskamy ogólny ogląd naszej sytuacji finansowej. Możemy w koncie włączyć funkcję budżetu, by móc zdefiniować swoje wydatki, określając ile miesięcznie chcemy przeznaczać na poszczególne kategorie i podkategorie wydatków.

Prowadzenie budżetu i tworzenie kategorii wydatków na początku może wydawać się kłopotliwe, ale szybko wejdzie nam w krew i okaże się, że robimy to w zasadzie automatycznie. Stwórzmy kategorie także w swoim koncie osobistym, by obserwować, czego więcej kupujemy przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *