Co trzeba wiedzieć o lokatach bankowych?

Istnieje wiele form oszczędzania pieniędzy. Bardzo często ludzie korzystają z produktów bankowych, dzięki którym nie tylko można zabezpieczyć swoje oszczędności, ale również sprawić, że będą się one pomnażały. Jednymi z przykładów praktycznych produktów bankowych są lokaty. Istnieje wiele ich typów dopasowanych do zróżnicowanych wymagań klientów.

Warto zaznaczyć, że lokaty są produktami finansowymi oferowanymi głównie przez banki, ale oprócz tego można je znaleźć w ofertach spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Wielu ludzi ceni sobie wygodę, pewny zysk i bezpieczeństwo korzystania z takich form oszczędzania środków finansowych – mówią eksperci z www.nestbank.pl.

Bezpieczne oszczędności gwarantowane przez BFG

Bardzo ważną cechą, jaką posiadają lokaty bankowe jest fakt, że są one pewne i bezpieczne. Co prawda ich oprocentowanie jest znacznie mniejsze w porównaniu z bardziej ryzykownymi inwestycjami, ale w zamian za to klient ma pewność spokojnego i stabilnego zysku. W przypadku wyższych kwot, wielkość odsetek może osiągnąć bardzo przyzwoity poziom. Dodatkową zaletą jest fakt, że środki deponowane w ramach lokat, są objęte ochroną zapewnianą przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ochrona ta obejmuje maksymalną kwotę do 100 000 euro na osobę. Oznacza to, że w przypadku ogłoszenia upadłości przez bank, BFG w krótkim czasie wypłaci środki zdeponowane na lokacie.

Czytaj również  Sprawdź zalety kategoryzowania wydatków na Twoim koncie bankowym

Konieczność zamrażania oszczędności

Lokaty bankowe są produktami finansowymi, które pozwalają na zdeponowanie środków na pewien czas (zwykle od 1 do 36 miesięcy). Wiąże się to z koniecznością zamrożenia środków, które nie mogą być wypłacone. Po upływie okresu obowiązywania lokaty, środki są zwracane na konto razem z odsetkami liczonymi w skali rocznej. W przypadku wcześniejszej wypłaty pieniędzy, klient może liczyć się karą finansową lub utratą wypłaconych odsetek, chociaż sporo banków posiada w swoich ofertach lokaty, w przypadku których możliwa jest wcześniejsza spłata bez żadnych strat. Warto zapoznać się z warunkami dotyczącymi depozytów przed podjęciem decyzji o wyborze lokaty w danym banku.

Założenie lokaty przez klienta oznacza zawarcie z bankiem umowy, w ramach której pieniądze są wpłacane na rachunek lokacyjny. Bank z kolei zobowiązuje się do zwrócenia całej kwoty depozytu z należnymi odsetkami po upływie okresu obowiązywania lokaty. Generalnie im wyższe oprocentowanie lokaty, tym większe zyski osiągnie osoba oszczędzająca pieniądze w ten sposób.

Różne typy lokat dostępne na rynku

Powyższy opis dotyczy najbardziej standardowych lokat terminowych. Warto jednak zaznaczyć, że wiele polskich banków oferuje również inne lokaty na ciekawych i korzystnych warunkach. Różnią się one od standardowych oprocentowaniem, kapitalizacją odsetek i innymi parametrami. Ciekawe są lokaty progresywne, których oprocentowanie rośnie wraz z czasem ich trwania. W przypadku lokat na kwoty powyżej 100 000 zł, oprocentowanie jest zwykle przedmiotem negocjacji z bankiem. Dużą popularnością cieszą się również lokaty zakładane przez Internet oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnych banków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *